מתי כדאי לקחת משכנתא

מתי כדאי לקחת משכנתא

עבור רוב בעלי הנכסים, לקיחת משכנתא היתה חלק בלתי נפרד מרכישת ביתם. בשנת 2018, 86% מהקונים לקחו משכנתא עבור בית החדש. אם אתם מחפשים לקנות דירה כרגע, לבטח עולה אצלכם השאלה – מתי כדאי לקחת משכנתא, או שאולי עדיף לקחת הלוואה מסוג אחר.

למען האמת, הזמן האידיאלי למשכנתא משתנה מאדם לאדם. הזמן הכי טוב ללקיחת משכנתא עבורכם עלול להיות שונה עבור אדם אחר. בתהליך קבלת המשכנתא ע"י המלווה, נצטרך להציג היסטוריית שימוש באשראי, הון עצמי וגודל המשכורת החודשית כולל הניסיון התעסוקתי. תפקידם של כל אלה הוא לאפשר לבנק לשכלל את התאימות שלכם למשכנתא, על מנת שתוכלו לעמוד בתשלומים החודשיים. יחד עם זאת, נתונים אלה יפתחו בפניכם אפשרויות שונות בנוגע לתנאי ריבית וצורות פריסה שונות. קיימים גם משתנים שאינם בשליטתנו, אך גם הם נלקחים בחשבון כמו שוק הנדל"ן והחודש בשנה שבו נתכנן את הרכישה.

אם אתם מתכננים רכישת דירה בחודשים הקרובים, כדאי לכם לדעת מה הזמן המתאים ביותר ללקיחת משכנתא. עליכם להכיר היטב את הקריטריונים שנדרשתם לעמוד בהם, ולהתחשב גם באלה שאינכם יכולים לשלוט בהם. הקריטריונים האלה עלולים להשפיע על הרכישה הסופית, ועל הכדאיות של המלווה לתת לנו את המשכנתא על פני מבקשי משכנתא אחרים.

כשאתם מוכנים, גם הבנק מוכן

משכנתא מכל סוג שהוא עלולה להיות מסוכנת, בעיקר עבורכם כלווי המשכנתא. כדאי לחשוב היטב ולתכנן את ההוצאות שלכם כמה שנים קדימה על מנת לצפות אם תוכלו לעמוד בתשלומי המשכנתא בתוכנית שהמלווה שלכם יציע.

כשיש לכם הכנסה קבועה

את העתיד הרחוק אתם לא יכולים לחזות מראש, אך תוכלו לצפות כמה שנים קדימה וזו החשיבה הנכונה ביותר. חברת ייעוץ משכנתאות ידרשו לדעת מה ההיסטוריה התעסוקתית שלכם, ואם הצלחתם להחזיק במשרה אחת לאורך תקופת זמן ממושכת. הבירור הזה נעשה על מנת להבטיח שתוכלו להמשיך לשלם את תשלומי המשכנתא ללא פערים. מומלץ לעבוד באותה משרה במשך שנתיים לפחות, ולהראות אופק תעסוקתי בטוח לפני שניגשים לקחת משכנתא.

כשחסכתם מספיק

האם נדרש לחסוך בשביל משכנתא? החוק הבלתי כתוב אומר שתצטרכו להביא אתכם לפחות 20 אחוז ממחיר הדירה שתרצו לרכוש, לכן אם חסכתם מאתיים אלף שקלים, יהיה לכם קל יותר לממן בית שמחירו מיליון. אך גם ללא 20 אחוז ממחיר העסקה, עדיין תוכלו לקחת את המשכנתא בעזרת הלוואת גישור.

לסיום, את המשכנתא צריך לקחת לאחר חשיבה ממושכת ולקיחת כל האפשרויות בחשבון כדי להבטיח שתוכלו לעמוד בתשלומים גם בשנים הבאות.